Щитовидната жлеза произвежда хормони, които повлияват метаболитните процеси в тялото ти, както и други, жизненоважни функции. Връзката между този орган и фертилитета е сложна и важна и понякога играе ключова роля в процеса на зачеване, успешното протичане на бременността и здравето на детето.
Кои са заболяванията на щитовидната жлеза?
Тиреоидните заболявания са свързани с нарушено функциониране на щитовидната жлеза, което причинява прекомерно производство (хипертиреоидизъм) или недостатъчно производство (хипотиреоидизъм) на тиреоидни хормони: трийодтиронин (Т3) и тироксин (Т4).
Най-честата причина за хипотиреоидизъм е тиреоидитът на Хашимото – автоимунно заболяване, което се среща предимно при жени. Болестта на Грейвс, която също е от групата на автоимунните болести, пък е най-често срещаната причина за хипертиреоидизъм.
![Types_thyroid_problems Видове заболявания на щитовидната жлеза](https://regena.bg/wp-content/uploads/2022/09/Types_thyroid_problems-1.png)
Как заболяванията на щитовидната жлеза повлияват фертилитета?
Хипотиреоидизмът и хипертиреоидизмът могат да окажат негативно влияние върху репродуктивните възможности – както по отношение на възможността за забременяване, така и по отношение на износването на плода. Наличието на автоимунни антитела, дори когато не е налице хипер- или хипотиреоидизъм, също може да се отрази върху фертилитета.
Д-р Елена Кристофайдс, член на Американската асоциация на клиничните ендокринолози, коментира, че нарушените нива на тироид-стимулиращия хормон (TSH) могат да окажат влияние върху овулацията. Овулаторните отклонения от своя страна намаляват възможността за успешно зачеване. Тя също споделя, че при пациентите с тиреоидно заболяване, което не се контролира правилно, могат да се наблюдават нарушения в лутеалната фаза на менструалния цикъл, през която тялото на жената се подготвя за бременност.
По време на тази фаза се отделя основно прогестерон и малко естроген, които осигуряват подходяща среда за прикрепване (имплантация) на оплодената яйцеклетка в матката. В случай на неконтролирано тирeоидно заболяване е възможно също да настъпи спонтанен аборт в резултат на незавършения процес на имплантация. Гледай уебинара „Фертилно здраве – как нашите гени могат да помогнат“, за да научиш какво можеш да направиш за по-добро здраве и фертелитет.
![Progesterone_problems Проблеми с нивата на прогестерон](https://regena.bg/wp-content/uploads/2022/09/Progesterone_problems-1.png)
Сигналите за непълноценно функциониране на прогестерона включват:
- Нередовен менструален цикъл;
- Зацапване извън времето на менструалния цикъл;
- Промени в настроението, тревожност и проблеми със съня.
Важно е да се отбележи, че проблемите, свързани с фертилитета, не се отнасят само до женското здраве. Тиреоидните заболявания при мъжете също могат да повлияят фертилните възможности на двойката. Нарушената тиреоидна функция може да увреди двигателните способности на сперматозоидите и качеството на спермата, така че да не може да се осъществи процесът на оплождане и имплантация.
ДНК изследването Fit Passport Fertility ще ти даде насоки, с които ще можеш да оптимизираш диетата и начина си на живот, така че да подобриш репродуктивния си потенциал. Тестът предоставя възможност за индивидуални препоръки по отношение на нуждата от макро- и микронутриенти, реакция към определени храни и нуждата от прием на хранителни добавки.
За кого е подходящо изследването?
- Жени и мъже, плануващи репродукция, които искат да оптимизират здравето си.
- Жени и мъже, страдащи от инфертилитет, които искат допълнителна грижа по отношение на здравето си.
- Жени, претърпели спонтанен аборт и техните партньори, които имат нужда от допълнителна оптимизация на здравния статус.
Хипотиреоидизъм и фертилитет
Прекомерно ниските нива на тиреоидните хормони могат да повлияят фертилитета по следните начини:
- Трудности при зачеване
- Повишен риск от настъпването на спонтанен аборт
- Повишен риск от преждевременно раждане
Хипотиреоидизмът се среща по-често при жени и може да бъде установен с кръвно изследване на хормона TSH. Много дами обаче остават недиагностицирани и по този начин заболяването не може да бъде успешно контролирано.
Често срещани симптоми при хипотиреоидизъм
- увеличено тегло;
- чувство за умора;
- нарушения на менструалния цикъл;
- главоболие;
- болки в мускулите;
- проблеми с паметта;
- суха кожа и коса;
- непоносимост към студ.
![Хипер- и хипотиреоидизъм](https://regena.bg/wp-content/uploads/2022/09/Fertility_thyroid_separator.png)
Хипертиреоидизъм
Прекомерно високите нива на тиреоидните хормони могат да повлияят фертилитета по следните начини:
- Нарушения в месечния цикъл;
- Намален брой сперматозоиди;
- Повишен риск от настъпването на спонтанен аборт;
- Повишен риск от преждевременно раждане.
Автоимунитет, възпаление и фертилитет
Автоимунитетът може да повлияе по негативен начин фертилитета, дори ако нивата на хормона TSH са в норма. Ендокринологът д-р Юнюейн споделя, че нарушеният имунен баланс, свързан с наличието на тироидни антитела, може да повлияе фертилитета по следните начини:
- Трудности при оплождане
- Нарушен процес на имплантация на яйцеклетката
- Повишен риск от настъпването на спонтанен аборт
![dr_Victoria_Spasova д-р Виктория Спасова](https://regena.bg/wp-content/uploads/2022/09/dr_Victoria_Spasova.png)
Забелязвам, че дисфункцията на щитовидната жлеза е често пренебрегван проблем при хора с репродуктивни проблеми, а също и при хора, които срещат трудности в контрола на теглото или се борят с тревожни състояния. Моят съвет към жените и мъжете, загрижени за здравето си, е редовно да изследват нивата на щитовидните хормони и на антителата, атакуващи жлезата – коментира д-р Виктория Спасова, лекар генетик в екипа на Re:Gena.
Промени в начина на живот
Важно е пациентите със заболяване на щитовидната жлеза, които искат да създадат поколение, да обърнат внимание на хранителния и двигателния си режим. Чрез адекватни промени в храненето те биха могли да повлияят нивата на антитела, както и процесите на възпаление в тялото. Един от витамините, за които е установено, че повлияват здравето на щитовидната жлеза, е витамин D. Селенът е друг важен нутриент, свързан с тиреоидното здраве.
Проучвания показват, че определени хранителни вещества имат превантивен ефект за развитието на автоимунни заболявания на щитовидната жлеза. Тази информация е от изключително значение за хората, които планират бременност, особено тези, които имат фамилна обремененост, свързана с развитието на автоимунни заболявания.
Планирай по най-добрия начин храненето, начина си на живот и, ако е необходимо, приема на добавки, с ДНК изследването Healthy Woman. На база на резултатите от него ще можеш да управляваш по-лесно теглото си и да следваш работеща стратегия за постигане на по-добро здраве и превенция на заболявания.
Поръчвайки теста, ще получиш консултация с диетолог, който ще изготви за теб персонализиран според генома ти хранителен режим. Ще научиш важни детайли за процесите, които придружават заболяванията на щитовидната жлеза като: възпаление, оксидативен стрес, детоксикация, здраве на костите, метилиране.
И още: какви са индивидуалните нужди на организма ти от витамини и минерали; как да се храниш така, че да поддържаш теглото си в норма; имаш ли генетично предразположение за развитието на хранителни непоносимости към глутен и лактоза, и как да ги овладееш.
Източник: endocrineweb.com